Wakacje Składkowe RWS – Kluczowe Informacje dla Przedsiębiorców

Problematyczne Oświadczenie – Co Budzi Wątpliwości?

Wnioski o wakacje składkowe RWS budzą kontrowersje, szczególnie w kontekście oświadczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji. Wymóg osobistego podpisania takiego dokumentu przez przedsiębiorcę wywołuje obawy wśród księgowych i biur rachunkowych, które pomagają w składaniu wniosków. ZUS odniósł się do tych wątpliwości w swoim oficjalnym stanowisku.


Wyjaśnienia ZUS – Kto Może Składać Wniosek?

Zgodnie z informacjami ZUS z dnia 26/11/2024r, pełnomocnicy, tacy jak księgowi czy doradcy podatkowi, mogą składać wnioski o wakacje składkowe w imieniu przedsiębiorców. Jednak oświadczenie o odpowiedzialności karnej (zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego) musi podpisać sam przedsiębiorca. Jest to konieczne, ponieważ tylko przedsiębiorca posiada pełną wiedzę na temat swojej sytuacji finansowej, w tym uzyskanej pomocy de minimis.

Pełnomocnicy mogą składać wnioski, ale są zobowiązani do posiadania w dokumentacji podpisanego oświadczenia klienta.


Co Powinno Zawierać Dodatkowe Oświadczenie?

Aby zabezpieczyć pełnomocnika, ZUS rekomenduje uzyskanie od przedsiębiorcy dodatkowego oświadczenia, które powinno zawierać następujące informacje:

  1. Przychody: Przedsiębiorca oświadcza, że w ostatnich dwóch latach nie osiągnął przychodu przekraczającego 2 mln euro.
  2. Działalność na rzecz pracodawcy: Potwierdza, że w ostatnim roku nie wykonywał działalności na rzecz byłego pracodawcy.
  3. Pomoc de minimis: Deklaruje, czy korzystał z pomocy de minimis w ostatnich trzech latach. W przypadku korzystania, należy załączyć odpowiednie dokumenty (np. zaświadczenia).
  4. Świadomość odpowiedzialności karnej: Potwierdza znajomość odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jak Bezpiecznie Złożyć Wniosek o Wakacje Składkowe?

Wniosek RWS można złożyć przez pełnomocnika, ale należy zadbać o kompletność dokumentacji, w tym podpisane oświadczenie przedsiębiorcy. Dzięki temu biura rachunkowe i księgowi minimalizują ryzyko prawne.


Potrzebujesz Pomocy ze Wnioskiem RWS?

Jeśli masz pytania dotyczące składania wniosku o wakacje składkowe RWS lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym. Pomożemy Ci przejść przez cały proces i zadbamy o kompletność formalności.

Dodatkowo : 

Instrukcja wypełnienia wniosku RWS (ZUS)


Jeżeli składacie Państwo wniosek samodzielnie : 

Po rozpatrzeniu wniosku ZUS przekaże:


1. Informację o Wyniku Rozpatrzenia Wniosku

ZUS poinformuje Cię o wyniku rozpatrzenia wniosku w jednej z poniższych form:

  • Decyzja o udzieleniu zwolnienia – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia.
  • Decyzja o częściowym zwolnieniu – jeśli zwolnienie obejmie tylko część składek.
  • Decyzja odmowna – w sytuacji, gdy wniosek nie spełnia wymogów.

2. Zaświadczenie o Udzielonej Pomocy de Minimis

Wakacje składkowe są udzielane w ramach pomocy de minimis, dlatego ZUS wystawia odpowiednie zaświadczenie. Dokument ten jest ważny dla celów księgowych oraz przy rozliczeniach z urzędem skarbowym.


3. Informację o Sposobie Rozliczenia Zwolnienia

ZUS przekaże również szczegółowe informacje o sposobie rozliczenia składek, które zostały objęte zwolnieniem. Dzięki temu będziesz wiedział, jak prawidłowo ująć zwolnienie w dokumentacji finansowej. Ponadto, fakt udzielenia zwolnienia z ZUS, należy odnotować w kolejnym wniosku RWS.


Dlaczego Warto To Wiedzieć?

Te informacje są kluczowe, aby prawidłowo rozliczyć się z ZUS i uniknąć potencjalnych błędów w dokumentacji. Po otrzymaniu dokumentów należy je przekazać do biura rachunkowego. Jest to informacja niezbędna, gdyż nasze biuro musi dokonać zgłoszenia do ZUS, za miesiąc w którym przysługuje zwolnienie z odpowiednim kodem ubezpieczenia !!.

Ważne :

  • Samo złożenie wniosku nie uprawnia do skorzystania z Wakacji od ZUS, a jedynie pozytywna decyzja z ZUS.
  • Szanowni Państwo, obsługa wniosku RWS – przygotowanie (w tym weryfikacja w SUDOP), złożenie, weryfikacja decyzji ZUS, a następnie zgłoszenie na deklaracji miesięcznej ZUS z właściwym kodem – jest usługą dodatkowo płatną.